Hogy mi lakik a gyermekek lelkében, az talán csak akkor sejlik fel,
ha elmesélik az álmaikat.
Mi lakik a gyerekek álmaiban? Mit jelentenek ezek a különös képek?
Mit tudnak kezdeni ezekkel az élményekkel a kicsik ébredés után és a szülők,
ha sikerült nekik elmesélni a maradék álom-foszlányokat. Hogy mi ebből a képzelet,
a költemény és a valódi álom, nehéz szétválasztani.
Bagdy Emőke gondolatai az álom természetéről.
Visszatérő álmok
Régóta tudjuk, hogy az álmok sokat elárulnak belső világunkról, de az álmok értelmezésekorsokszor csak a tartalmukra figyelünk, pedig ismétlődésük gyakorisága is érdekes lehet, különösen
a serdülőknél. Nem az a lényeg, hogy virágos rétről, vagy viharos tengerről szólnak, tartalmuknál figyelemre méltóbb az ismétlődésük. Egy kanadai kutatás szerint az álmok ismétlődése „szociális beilleszkedési zavart" jelent, vagyis azt, hogy az álmodó úgy érzi: nehezen tud megfelelni a társadalom elvárásainak és problémái vannak a kapcsolatteremtésben.
Aline Gauchat, a montreali egyetem pszichológiai fakultásának professzora ezt a maga nemében
első kutatást a Dreaming Journalban publikálta.
A professzornő a minnesotai egyetem kutatóival együttműködésben 168 Québec tartománybeli 11 éves gyerek álmait elemezte. A kutatók, azon kívül, hogy összegyűjtötték az információkat a visszatérő álmokról, felépítették a fiatalok profilját édesanyjukkal folytatott beszélgetések és a gyerekekkel készíttetett tesztek alapján.
A visszatérő álmok - állapították meg a kutatók - ennek a „viszontagresszivitásnak" a kifejezői,
ami kapcsolódik a fenyegetőnek érzett elvárásokhoz, a frusztrációs érzéshez, mivel a gyerekek félnek, hogy nem tudnak ezeknek megfelelni és az instabil biztonságérzethez.
Gauchat szerint a gyerekek későbbi személyiség-fejlődését is érdemes figyelemmel kísérni, mivel álmaik sokat elmondhatnak azokról a nehézségekről, amelyekkel az életben találkoznak a felnőtté válás folyamatában, hogy meg lehessen találni a segítés módját.
Forrás: Segítség,gyerekeim vannak